Odd Fellowship is one of the oldest fraternities in the world.

Officers & Grand Masters

Odd Fellowship is one of the oldest fraternities in the world. This non-political and non-sectarian order was founded on the basis of universal brotherhood. The order stresses the importance of the principles of Friendship, Love and Truth.


Join Us Today!
Sherman F. Wooden

Grand Master
shanks1@epix.net


George R. Tufts

Deputy Grand Master
gt1011@verizon.net


David O. Whitlinger

Grand Warden


I.O.O.F. PA Grand Lodge Current Officers

Grand Secretary Justin C. Bailey Email

Grand Treasurer  John S Cupp Email

Grand Representative  Charles M Shorten

Grand Representative  William L Ramsey Jr.

Grand Marshal  Delbert Wooden Jr.

Grand Conductor  Paul E. Lautenschlager

Grand Chaplain  Raymond R. Boulanger Jr.

Grand Guardian  Derick D. Erwin

Grand Herald  Timothy H. Hahn

Grand Lodge Attorney  Marc Rosenwasser

Grand Musician   Shawn E. Miller

Grand Treasurer Emeritus  Richard L. Heffner

Grand Musician Emeritus  Paul L. Miller

Jr. Past Grand Master  Emilie J. Cupp

District Deputy Grand Masters
  • Districts 1 — 5

    District 1 Christopher J. Grumblatt Home Lodge 762
    District 2 Frank A. HiltHome Lodge 658
    District 3 N/A Home Lodge 201
    District 4 Michael J Mitchell Home Lodge 306
    District 5 Charles R. Stern Home Lodge 413
  • Districts 6 — 11
    District 6 Timothy H Hahn Home Lodge 591
    District 7 Larry D Ulrich Home Lodge 192
    District 8 Thomas J McHugh  Home Lodge 512
    District 9 Paul E. Lautenschlager Home Lodge 471
    District 10 Paul E. Lautenschlager Home Lodge 471
    District 11 Paul A. KochHome Lodge 116
  • Districts 12 — 16
    District 12 Darrell L Ulsh Home Lodge 211
    District 13 Derrick D Erwin Home Lodge 736
    District 14 William L Ramsey, Jr. Home Lodge 736
    District 15 Shawn E. Miller Home Lodge 523
    District 16 Craig F Tutton Home Lodge 969
  • Districts 17 — 24
    District 17 Troy M. Hertzog Home Lodge 333
    District 18 Raymond F Rodgers Home Lodge 573
    District 19 NA Home Lodge NA
    District 20 Shirley J Whitlinger Home Lodge 1004
    District 21 Donna L. Faub Home Lodge 2
    District 22 Laura L Huchel   Home Lodge 523
    District 23 John DzyakHome Lodge 386

Past Pennsylvania Grand Masters

  • Pennsylvania Past Grand Masters 1800’s


    NameInstalled
    Aaron NicholsJune, 1823
    Thomas SmallNov., 1824
    Thomas SmallJune, 1825
    R. H. BartleJune, 1826
    Samuel PryorJune, 1827
    William H. MatthewsJune, 1828
    John G. PottsJune, 1829
    Isaac BrownJune, 1830
    Anson JonesJune, 1831
    William SkinnerJune, 1832
    Wm. James A. BirkeyJune, 1833
    Joseph FontayneNov., 1834
    Daniel KennyJune, 1834
    Samuel H. PerkinsJune, 1835
    Joseph S. BrewsterJune, 1836
    Jacob HubeliJune, 1837
    Howell HopkinsJune, 1838
    Horn R. KneassJune, 1839
    John W. StokesJune, 1840
    John T. BrownJune, 1841
    Joseph BrowneJune, 1842
    John C. YeagerJune, 1843
    John PerryJune, 1844
    Napoleon B. LeidyJune, 1845
    Thomas McKeeverJune, 1846
    Joseph S. LangerJune, 1847
    Daniel BakerJune, 1848
    Henry S. PattersonJune, 1849
    George S. MorrisJune, 1850
    William H. WhiteJune, 1851
    Peter FritzMay, 1852
    James B. NicholsonMay, 1853
    Thomas HelmMay, 1854
    Caleb E. WrightMay, 1855
    D. Francis CondieMay, 1856
    Robert A. LambertonMay, 1857
    Elias WildmanMay, 1858
    Henry LambertMay, 1859
    J. Alexander SimpsonMay, 1860
    Daniel WashburnMay, 1861
    William EnglishMay, 1862
    Isaac H. McCauleyMay, 1863
    William H. TrinickMay, 1864
    John M. CroslandMay, 1865
    George FlingMay, 1866
    Richard WatsonMay, 1867
    Peter B. LongMay, 1868
    Samuel F. GwinnerMay, 1869
    John B. SpringerMay, 1870
    Alfred SlackMay, 1871
    William StedmanMay, 1872
    Jacob M. CampbellMay, 1873
    Isaac A. SheppardMay, 1874
    John LevergoodMay, 1875
    George F. BorieMay, 1876
    Solomon B. BoyerMay, 1877
    Samuel HaworthMay, 1878
    John A. MylerMay, 1879
    Alfred R. PotterMay, 1880
    Robert E. Wright Jr.May, 1881
    Francis M. ReaMay, 1882
    Charles N. HickokMay, 1883
    George HawkesMay, 1884
    Franklin Van ArtsdalenMay, 1885
    Charles W. RidwayMay, 1886
    John W. HaneyMay, 1887
    James P. RobbinsMay, 1888
    David CraftMay, 1889
    Charles D. FreemanMay, 1890
    W. Ed. MarchMay, 1891
    William A. WitherupMay, 1892
    John WunchMay, 1893
    Harry L. NeallMay, 1894
    Charles ChalfantMay, 1895
    Amos H. HallMay, 1896
    W. Gaylord ThomasMay, 1897
    Samuel McKeeverMay, 1898
    Esau LoomisMay, 1899
  • Pennsylvania Past Grand Masters 1900’s


    NameInstalled
    William H. RoseMay, 1900
    Wilson K. MohrMay, 1901
    Edwin L. RitterMay, 1902
    Samuel A. SteelMay, 1903
    Robert GrahamMay, 1904
    Melville E. ChubbuckMay, 1905
    George H. BanesMay, 1906
    B. H. HartMay, 1907
    Christian W. MyersMay, 1908
    James S. MontgomeryMay, 1909
    Elmer E. CraumerMay, 1910
    W. Oscar MillerMay, 1911
    Hermann W. RollerMay, 1912
    Fred C. HanyenMay, 1913
    Paul A. BensonMay, 1914
    J. P. Hale JenkinsMay, 1915
    Perry A. ShanorMay, 1916
    Robert W. MontgomeryMay, 1917
    Roy D. BemanMay, 1918
    Jacob E. WeaverMay, 1919
    Frank ShannonMay, 1920
    Albert N. DickJune, 1921
    Charles C. BulkeleyJune, 1922
    Charles A. MertensJune, 1923
    Fred W. MagradyJune, 1924
    William T. FowdenJune, 1925
    John N. MarkJune, 1926
    C. Herbert ObreiterJune, 1927
    Harry E. WaltonJune, 1928
    George B. McDowellJune, 1929
    Webster GrimJune, 1930
    Rev. Simon SippleJune, 1931
    Archibald A. GrantJune, 1932
    Norval R. DaughertyJune, 1933
    G. Will HenryJune, 1934
    Clifford W. FentonJune, 1935
    Harry C. StephensJune, 1936
    C. Paul WagnerJune, 1937
    H. E. RobinsonJune, 1938
    Ben L. JenkinsJune, 1939
    Samuel I. KollerJune, 1940
    Walter H. KleinJune, 1941
    Charles H. SchwenkJune, 1942
    John B. ThompsonJune, 1943
    George B. HornJune, 1944
    Franklin B. HosbachMar., 1945
    Franklin B. HosbachJune, 1945
    W. E. Preston HaasJune, 1946
    Guy S. PowellJune, 1947
    William O. JonesJune, 1948
    James H. ElyJune, 1949
    Roy H. PersonsJune, 1950
    Frank H. NaylorJune, 1951
    Ray A. HimmelbergerOct., 1951
    Ray A. HimmelbergerJune, 1952
    William L. NealJune, 1953
    Fred R. KormanJune, 1954
    Rev. George W. WiltJune, 1955
    Russell H. KistlerJune, 1956
    W. Martin HessJune, 1957
    Kenneth M. DaughertyOct., 1957
    Kenneth M. DaughertyJune, 1958
    Ora B. WilkinsJune, 1959
    Howard H. SmoyerJune, 1960
    John H. MatthewsJune, 1961
    Carl H. ReadyJune, 1962
    Samuel J. PattersonJune, 1963
    Jerome C. BloomerJune, 1964
    Samuel LevitJune, 1965
    Mark O. MuschlitzJune, 1966
    William H. RellisJune, 1967
    William F. FennellJune, 1968
    Glenn W. StutzmanJune, 1969
    Adams L. AndersonJune, 1970
    Earl R. LongstrethJune, 1971
    Isaac BrownJune, 1972
    James C. WhiteheadJune, 1973
    C. Donald MurtonJune, 1974
    Robert L. DerrJune, 1975
    Robert C. GumbertJune, 1976
    Willis G. RobinsonJune, 1977
    Gilbert A. RandJune, 1978
    Robert S. McClellandJune, 1979
    Fred M. SeeJune, 1980
    Fred M. SeeJune, 1981
    Edward W. BinkleyJune, 1982
    Paul C. Cooke Jr.June, 1983
    Howard L. ChewJune, 1984
    Gail M. KentJune, 1985
    Calvin E. ConklinJune, 1986
    William L. LockeJune, 1987
    Ernest L. NelsonJune, 1988
    Robert J. LoveJune, 1989
    Edward J. KirkwoodJune, 1990
    Clyde H. BargerJune, 1991
    Dale E. BinkleyJune, 1992
    Robert L. MorningstarJune, 1993
    Robert A. Vaughn Jr.June, 1994
    Charles B. KellyJune, 1995
    Charles H. BaileyJune, 1996
    Ellwood L. McCorkleJune, 1997
    Alton G. ArnoldJune, 1998
    Nevin W. AdamsJune, 1999
  • Pennsylvania Past Grand Masters 2000’s


    NameInstalled
    Nevin W. AdamsJune, 2000
    Reginald CookJune, 2001
    Joseph M. StrausserJune, 2002
    Herman L. Schlott Jr.June, 2003
    Thomas J. McHughJune, 2004
    James E. BlaneyJune, 2005
    John S. Cupp Jr.June, 2006
    Stewart L. BrennemanJune, 2007
    Wiliam L. Ramsey Jr.June, 2008
    E. Keith Harvey Jr. June 2009
    E. Keith Harvey Jr. June 2010
    Arthur R. Moyer June 2011
    Kenneth J. Faub June 2012
    Justin C. Bailey March 2013
    Joseph J. Giebel, Jr. June 2014
    Emilie J. Cupp June 2015
    David Young June 2016